Jak się uczyć? Oto jest pytanie…

Jak się uczyć? Oto jest pytanie…

Uczenie się to proces przyswajania wiedzy przez młodego człowieka, który miałam przyjemność obserwować przez pół roku mojej pracy w szkole. Chyba nie muszę wspominać, że obserwacje pozostawiają wiele do życzenia…

Na początku roku szkolnego 2018 zupełnie przypadkiem wpadła mi w ręce książka Radka Kotarskiego Włam się do mózgu. Autor stawia w niej tezę, nad którą zaczęłam zastanawiać się obserwując dzieci już w pierwszym miesiącu ich nauki. Mianowicie, że szkoła wymaga od nich, że mają się uczyć, wkuwać daty, wzory, kojarzyć fakty. Natomiast nie uczy się dzieci jak to mają robić. Smutne, ale prawdziwe.

W zasadzie sama przechodziłam prze proces nauki zwany dumnie edukacją i śmiało mogę stwierdzić, że większość rzeczy „wkutych” na pamięć zwyczajnie… nie pamiętam:-)

Radek Kotarski w doskonały sposób opisuje metody SKUTECZNEGO uczenia się, które przetestował sam na sobie i w pół roku nauczył się języka szwedzkiego. Książka Włam się do mózgu jest rewelacyjna nie tylko dla dorosłych, lecz także młodzieży zainteresowanej metodami skutecznego uczenia się. Zachęcam do lektury i śledzenia kanału Radka Kotarskiego na kanale YouTube.

Radek Kotarski