Twoje dziecko w roli przewodnika po Polsce

Twoje dziecko w roli przewodnika po Polsce

Mam dziś dla Was z kolejną książkową propozycję. Tym razem wzięłam pod lupę temat dotyczący podróżowania z dziećmi – idealny na zbliżającą się majówkę, wakacje lub krótki weekendowy wypad. Jeśli podróżujecie z dziećmi to wiecie, że są zainteresowane dosłownie wszystkim, co je otacza. Dlatego też, dzisiejsza książka jest dla dzieci, które uwielbiają podróżować, świetnie odnajdują się w nowych miejscach i przede wszystkim nie lubią pojęcia 'nuda’.

Przewodnik po Polsce dla Twojego dziecka

Polska dla dzieci to najnowsza książka dla najmłodszych napisana w formie przewodnika i atlasu jednocześnie. Wydana przez wydawnictwo Demart, specjalizujące się w opracowywaniu map, atlasów a także wydawaniu książek, historycznych, turystycznych i kartograficznych. Możemy być więc pewni, że jakość merytoryczna książek jest dopracowana.

fot. Wydawnictwo Demart SA

Książka Polska dla dzieci została wydana w bardzo atrakcyjnej formie. Sama już kolorowa i gruba okładka zachęca czytelnika do zaspokojenia ciekawości, co znajduje się na kolejnych stronach. Młody czytelnik znajdzie w niej mapę Polski podzieloną na sześć regionów wraz z oznaczeniem głównych dróg. Przy trasach zostały oznaczone miejsca szczególne dla danego regionu, które można odwiedzić.

fot. Wioleta Zwolińska, Polska dla dzieci

Pierwsza część książki to Pomorze. Na mapie są wyraźnie zaznaczone drogi główne wraz z nazwami miejscowości. Załóżmy, że zaczynacie swoją podróż z Bydgoszczy do Malborka. Na mapie jest zaznaczona Bydgoszcz a przy niej ikony wskazujące miejsca, które możecie w tym mieście zobaczyć. Tutaj na przykład zawarto informację o spichlerzach będących wizytówką tego miasta. Na osobnej stronie znajdziecie również informacje wraz z ilustracjami dotyczącymi historii spichlerzy.

Jadąc dalej w kierunku Malborka trasą A1 (zaznaczoną, jak w klasycznym atlasie samochodowym) na mapie są wskazane np. Ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim, następnie kościół w miejscowości Pelplin. Możecie również skręcić do Borów Tucholskich i po drodze jeszcze zobaczyć osadę leśną Wirty. Dzięki zawartym na mapie ikonom młody czytelnik od razu uczy się korzystać z indeksu nazw na mapie.

Ponadto, na stronach rozpoczynających dany region znajduje się spis miejscowości wraz z numerami stron, na których zawarto informacje dotyczące atrakcji. Swoją drogą, jest to bardzo ciekawy zabieg pozwalający na to, że dziecko poprzez wyszukiwanie nazw, uczy się w sposób naturalny prawidłowej kolejności liter w alfabecie.

Fot. Wioleta Zwolińska

Dodatkowo, autorzy książki postarali się również o informacje dotyczące wszystkich parków narodowych w Polsce wraz z najważniejszymi ciekawostkami o nich. Znajdziecie więc takie informacje, jak:

  • powierzchnia parku,
  • unikalne walory i charakter środowiska,
  • charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt,
  • ochronę międzynarodową,
  • stronę internetową parku,
  • symbole parku.
Fot. Wioleta Zwolińska

Polska dla dzieci to idealna książka w każdą podróż po Polsce

Bez wątpienia książka Polska dla dzieci jest godną polecenia pozycją zarówno dla dzieci, które potrafią już czytać, jak i dla tych, które tę umiejętność dopiero zdobywają. Widzę w niej ogromy walor edukacyjny. Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej dziecko może dowiedzieć się o wielu miejscach Polsce i zaspokoić swoją ciekawość o nich. Dostarcza ona bowiem odpowiedzi na takie pytania jak: co warto zobaczyć, gdzie to jest, jak tam dojechać.

Dzięki temu, że został zaznaczony dokładny przebieg trasy, która jest przedstawiona jak w atlasie samochodowym, mały czytelnik uczy się czytania map i ich legendy w sposób naturalny i poprzez zabawę. Książka jest bogato ilustrowana dzięki czemu dziecku łatwiej wyszukać informacje dotyczące atrakcji. W zasadzie możesz już przed podróżą wspólnie z dzieckiem zaplanować postoje, a ono może wskazać miejsca, które są dla niego interesujące. Może to zrobić ono również w pełni samodzielnie a potem przedstawić plan podróży.

Myślę, że w prosty sposób można zaangażować dziecko w podróży, tak by się nie nudziło. Dzięki właśnie tej książce może się ono stać Twoim przewodnikiem w podróżach po Polsce. Może być ona również świetnym rozwiązaniem na inicjowanie dyskusji po drodze i spędzanie wolnego czasu.

Życzę Wam wspaniałych podróży, szerokiej drogi i do zobaczenia w Polsce. 🙂

Książkę znajdziecie tutaj