Świat w zasięgu Twojej ręki

Świat w zasięgu Twojej ręki

Mam dla Was dzisiaj książkową perełkę. Wpadła ona niedawno w moje ręce i nie ukrywam, że zostanie z pewnością u mnie na dłużej. W dzisiejszym artykule zaprezentuję Wam Encyklopedyczny Atlas Świata. Powiem już na wstępie – totalny sztos naukowy.

Najlepszy atlas geograficzny na rynku

Przyznam szczerze, że to spora książka zarówno w formacie jak i zawartości. Atlas jest formatu 285 mm x 375 mm. Ponadto, posiada twardą oprawę i prawie 400 stron. Tak pokaźna ilość stron świadczy o tym, że dawka encyklopedycznej wiedzy jest ogromna. Warto tutaj podkreślić, że zawartość merytoryczną Atlasu opracowało grono specjalistów z dziedziny geografii.

Po zapoznaniu się z Encyklopedycznym Atlasem wydanym przez Demart SA mogę stwierdzić, że jest to wyjątkowa książka, z której może korzystać już dziecko od 4 klasy szkoły podstawowej jak również młodzież oraz dorośli. Dedykowana miłośnikom podróży i pasjonatom geografii.

Na tylnej okładce Atlasu został zamieszczono cytat pochodzący z książki Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, który w pełni oddaje kwintesencję Atlasu. Pozwolę sobie zacytować: ‘’Herodot z zapałem i zachwytem dziecka poznaje swoje światy. Jego najważniejsze odkrycie – że jest ich wiele. I że każdy jest inny. Każdy ważny. I że trzeba  poznać bo te inne światy inne kultury to są zwierciadła w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie.”

Co w nim znajdziesz?

Encyklopedyczny Atlas Świata to książka, która przeniesie czytelnika w odległe zakątki świata. Zdecydowanym walorem książki są liczne ilustracje. Zawiera ona około 300 fotografii z całego świata. Posiada również mapy: Świata, Polski, poszczególnych kontynentów i regionów. Zawiera również komentarze do map, pełny przegląd państw i tak zwanych terytoriów zależnych oraz państw nie uznawanych przez ONZ. Co ważne, atlas zawiera wiele ciekawostek dotyczących rekordów geograficznych świata, jak i układu słonecznego. Skorowidz to ponad 72 tys. haseł. Mapy zostały opracowane w dużych skalach. Dodatkowo, towarzyszą im fotografie z dodatkowymi informacjami oraz opisy dotyczące kontynentów lub ich części. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu dużego formatu czytelnik ma przed sobą na rozkładówce widoczne wszystkie te informacje. Nie musi ich szukać na kolejnych stronach. To bardzo ułatwia czytanie i wyszukiwanie szczegółów na mapach.

Stwierdzam, że jest to książka godna polecenia wielkim miłośnikom geografii chcącym poznawać świat i uwielbiającym czytać ciekawostki o nim. Autorzy stworzyli wyjątkowe kompendium wiedzy geograficznej. Z pewnością wybija się na tle innych atlasów dostępnych księgarniach. Bardzo podoba mi się w nim to, że informacje przekazane są w sposób uporządkowany, spójny i przejrzysty. Uważam także, że z pewnością spełni się jako pomoc naukowa dla dzieci w szkole, jak również nawet dla studentów geografii. Jest on idealną pozycją także na prezent. Moim zdaniem to obowiązkowa książka do każdej domowej biblioteczki młodego człowieka wykazującego zainteresowania światem i podróżami.  W atlasie znajdziesz również wiele ciekawostek historycznych oraz odpowiedzi na pytania: gdzie to jest, dlaczego jest właśnie tak a nie inaczej, co tam jest i wiele innych, które z pewnością narodzą się w momencie obcowania z nim.

Idealny do każdej szkolnej biblioteki i nie tylko

Atlas z pewnością nie zmieści się do dziecięcego plecaka. Uważam jednak, że jest tak merytorycznie dopracowany, że powinien znajdować się w KAŻDEJ szkolnej bibliotece. Idealnie może pełnić funkcję pomocy naukowej dla dzieci i młodzieży zarówno w szkole podstawowej jak i w szkołach ponadpodstawowych. Świetnie nadaje się do wykorzystania w trakcie lekcji jako narzędzie do pracy w grupach. Z pewnością zaktywizuje każde dziecko zainteresowane poznawaniem świata. W szkołach tworzone są również specjalne pracownie przyrodnicze i geograficzne. Warto więc wziąć tę pozycję pod uwagę wybierając materiały naukowe do salki, po to by ten Atlas był pod ręką w każdej chwili.

Atlas jest dostępny w wielu księgarniach na rynku. Co ważne jego cena nie jest zbyt wygórowana, jak na tak dopracowaną pozycję. Najszybciej jednak znajdziecie go tutaj.