Przegląd atlasów historycznych wydanych przez Demart SA

Przegląd atlasów historycznych wydanych przez Demart SA

Dziś pod lupę biorę trzy zupełnie różne od siebie atlasy historyczne wydane przez wydawnictwo Demart. Ich temat wspólny – Historia.

Przyznam szczerze, że gdy chodziłam do szkoły, niezbyt przepadałam za historią. Szybko  jednak okazało się, że zdawałam z niej maturę. 😊 Wspominam zarówno czasy szkolne jak i nauczycieli od historii z wielkim sentymentem. Wiem, że robili wszystko, bym mogła zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Wówczas jeszcze niezbyt zależało mi na tym, by historia, która jest uczona w szkole, mogła się do czegoś przydać, oprócz oczywiście dostania się na wymarzone studia. Dziś stwierdzam, że dobrze jest znać historyczne fakty o Polsce i świecie po to, by móc szerzej spojrzeć na problemy dzisiejszego świata.

Atlas historyczny dla klas 5-8

Pierwszym atlasem, który chcę Wam dziś zaprezentować to Atlas historyczny przeznaczony dla szkoły podstawowej, a konkretnie klas 5-8. Atlas ten jest wydany w miękkiej oprawie, co sprawia, że jest bardzo wygodny i poręczny do młodzieżowego tornistra. Lekki, choć bardzo bogaty pod kątem ilości stron i treści w nim zawartych.

W atlasie znajdziesz wszystkie tematy zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej. Tematy, są dobrane tak, by pomóc skojarzyć i poznać ważne wydarzenia zarówno Polski jak i świata.  Są tutaj informacje od początków człowieka po historię nowożytną i współczesną. W zapamiętaniu informacji pomagają mapy i ilustracje.

W atlasie na samej górze strony znajdziesz tytuł, który jest jednocześnie tematem prezentowanych treści. Kolejno na stronie znajdziesz mapę wraz z legendą. Następnie mówienie tematu, biogram, w  którym przybliżysz informacje dotyczące ważnych postaci, wykresy, wiele materiałów źródłowych oraz co ważne do każdego omówionego tematu masz 4 pytania, na które powinieneś/powinnaś odpowiedzieć po zapoznaniu się z tematem. Następnie możesz zweryfikować swoje odpowiedzi.

Idealny dla uczniów przygotowujących się do egzaminów

Książka jest propozycją dla uczniów, którzy chcą poznawać nowe fakty i utrwalać informacje wyniesione z zajęć lekcyjnych. Atlas ten polecam każdemu uczniowi klas 5-8, dla których historia nie zawsze jest zrozumiała. Z pewnością pomoże on w uporządkowaniu i utrwaleniu wiedzy. Można go również zabierać do szkoły i korzystać z niego w trakcie zajęć. Świetny jako narzędzie pomagające poszerzyć wiedzę historyczną, jak również takie, które pomoże w szybkiej powtórce do ważnego sprawdzianu lub egzaminu. Bardzo praktyczna książka, którą powinien mieć każdy uczeń w swoim domu.

Atlas historii najnowszej

Druga książka to Atlas najnowszej historii XX i XXI wieku. To książka, której celem jest przybliżenie czytelnikowi wiedzy z historii najnowszej XX i XXI wieku. Z pewnością znajdziesz w niej istotne informacje poświęcone takim tematom jak:

 • Wydarzenia i bitwy z okresu II wojny światowej,
 • migracji po II wojnie światowej,
 • rzezi Wołyńskiej,
 • strajków w Polsce w latach 1945-1989,
 • dekolonizacji Afryki,
 • zmian w Europie po rozpadzie bloku socjalistycznego,
 • walki Kurdów o niepodległość,
 • islamskiego terroryzmu w Europie,
 • konfliktów etnicznych na Kaukazie,
 • arabskiej wiosny ludów,
 • konfliktów bliskowschodnich, m.in. w Syrii, Libanie, Palestynie i Izraelu,
 • wojny hybrydowej na Ukrainie.

Oprócz tematów wymienionych powyżej znajdziesz w nim także…

Atlas zawiera komentarze historyczne. Została także zachowana w nim pełna chronologia faktów. Czytelnik znajdzie w nim mapy narodowościowe, wyznań i gospodarcze oraz wiele informacji dotyczących ważnych postaci historycznych. Znajduje się w nim również wiele ciekawostek dotyczących literatury polskiej i powszechnej. Co więcej, autorzy wspomnieli także o sztuce i kulturze.

Jak tylko Atlas trafił w moje, ręce dosyć dokładnie sprawdziłam język, jakim są pisane wszystkie informacje. Nie wiem czemu, ale w książkach historycznych bardzo zwracam na to uwagę. Pamiętam, że gdy chodziłam do szkoły, bardzo trudno było zapamiętać daty, pełną chronologię wydarzeń czy fakty dotyczące postaci historycznych. Miałam wrażenie, że w podręcznikach szkolnych autorzy chcieliby wyjaśnić złożone zagadnienie na zaledwie kilku stronach. Niejednokrotnie prowadziło to do natłoku 'suchych faktów’, które zwyczajnie były nudne. Według mnie uczniowie więcej skorzystaliby z lekcji historii dzięki użyciu w podręcznikach większej ilości porównań, odniesień i ciekawostek. Brakuje również doprecyzowania, pewnej łopatologii i umiejętności zainteresowania. Moja opinia wynika z doświadczenia bycia uczniem jak również nauczycielem. W tym przypadku odnoszę wrażenie, że atlas został opracowany w sposób jasny i spójny.

Z mojej obserwacji wynika również, że autorzy zrozumiale nakreślili sytuację polityczną kraju. Wiadomo, że trudno jest zawrzeć wszystkie informacje w jednej książce. Ale z mojej szkolnej pamięci wynika, że młodzież bardzo mało zna historię współczesną. Tematy te zwykle wypadały na koniec roku szkolnego i większość z nich zostawała pominięta, wręcz nieomówiona. W mojego krótkiego doświadczenia pracy w szkole wiem, że nic w tym zakresie do tej pory się nie zmieniło. Daty i fakty historyczne z pewnością na długo zapadną w pamięci użytkownika atlasu dzięki bogatej ilości map i ilustracji.

Komu go polecam

Atlas z pewnością jest idealną propozycją dla uczniów, którzy wykazują zainteresowanie historią, jak i dla tych, którzy chcą swoją wiedzę historyczną na bieżąco uzupełniać, przygotowując się go lekcji, sprawdzianu lub egzaminu. Autorzy Atlasu nie sugerują wieku czytelnika. Osobiście uważam, że może przydać się młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej oraz w szkole średniej.  Książka ta może być również przydatnym narzędziem dla nauczycieli. Podobnie jak z atlasem geograficznym, w którym możecie przeczytać we wcześniejszym moim artykule, który znajdziecie tutaj, stwierdzam, że może być bardzo dobrym narzędziem do pracy z uczniami w trakcie lekcji. Idealnie wspomoże pracę w grupach a tym samym integrację. Dzięki czemu z pewnością łatwiej będzie im posiąść wiedzę prawidłowego czytania map i legend. Uważam, że książka ta powinna być dostępna zarówno dla uczniów w szkolnej bibliotece jak i w pracowni historycznej, pod ręką nauczyciela i uczniów w każdej chwili.

Nowy wielki atlas historyczny

Jako wisienkę na torcie zostawiłam na koniec Nowy wielki atlas historyczny. Wydanie bardzo podobne do wspomnianego już przeze mnie Atlasu najnowszej historii XX i XXI wieku. Twarda oprawa, format A4. Bardzo przystępna książka pod względem wielkości na każdą półkę z książkami. Różnica między atlasami jest taka, że poprzedni został poświęcony tylko historii XX i XXI wieku. W Nowym wielkim atlasie historycznym mamy pełny historyczny zarys zaczynając od najstarszych cywilizacji świata po historię najnowszą. Jest to więc książka będąca pełnym historycznym kompendium.

W świat historii czytelnika wprowadza najpierw pełne zestawienie znaków i skrótów zawartych na mapach jak i w treści. Ułatwia to przede wszystkim zapoznanie się z ikonami i skrótami, jak również wyszukanie ich już w momencie czytania. Oczywiście walorem atlasu są mapy i ilustracje. Wszystkie daty i wydarzenia historyczne zostały napisane w sposób chronologiczny, co ułatwia czytelnikowi zapamiętywanie i kojarzenie faktów historycznych. Forma właśnie takiego kalendarium jest dla czytelnika atrakcyjna. Mapy, jakie znajdziesz w atlasie, dotyczą tematów politycznych, gospodarczych, wyznaniowych i narodowościowych.  W sumie mapy są tutaj dużą domeną. Widać precyzyjne dopracowanie szczegółów i muszę przyznać, że wydawnictwo bardzo postarało się o jakość tego wydania. 

Co w nim znajdziesz

W spisie treści znajdziesz tutaj takie tematy jak:

 • Najstarsze cywilizacje świata
 • Wojny punickie
 • Ekspansja Normanów VII-X w
 • Europa w XII i XII w.
 • Podboje Timura
 • Inflanty 1557 – 1570
 • Osadnictwo w Ameryce Północnej
 • Wojna rewolucyjna we Francji
 • Zaolzie w 1938 r.
 • Afryka po 1945

Tematy wybrałam oczywiście losowo, aby nakreślić przekrój, bo nie sposób je tu wszystkie wypisać. Podobnie jak ze wspomnianym przeze mnie wcześniej atlasem historii najnowszej uważam, ten zdecydowanie za pozycję dla młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej po liceum.

Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę tego atlasu, ponieważ znajdują się w nim głównie mapy oraz daty ułożone chronologicznie wraz z krótkim objaśnieniem faktów. Objaśnienia zawarto na samym końcu książki. Jest w tym pewna logika, bo czytelnik zainteresowany konkretnym tematem otwiera konkretną stronę, na której jest mapa lub mapy i wszystkie daty, które są do niej przypisane. Widać więc wszystkie wydarzenia na tej samej stronie. Sądzę, że atlas może służyć uczniom nie tylko jako pomoc naukowa. Jest idealny również dla osób, które wykazują zainteresowanie historią.

Podsumowanie

Reasumując – przedstawiłam dzisiaj trzy atlasy historyczne. Gdybym miała podać ich cechy wspólne to z pewnością są to:

 • jakość wykonania i dopracowanie w każdym calu,
 • znaczna ilość dokładnie opracowanych, kolorowych map i ilustracji,
 • mogą służyć nauczycielowi jako narzędzie do pracy z uczniami w celu rozwijania ich zainteresowań i np. pomocy w przygotowaniu ich do udziału w konkursach lub olimpiadach historycznych,
 • polecam je do każdej szkolnej biblioteki i pracowni historycznej,
 • przeznaczenie dla młodzieży szkolnej i fanów historii.

Myślę również, że mogą być także świetną nagrodą książkową na koniec roku za osiągnięcia dla uczniów lub prezentem dla bliskiej osoby, która po prostu kocha historię.

Wszystkie wspomniane przeze mnie atlasy są dostępne dla Was tutaj